امروز: چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز با حضور وزیر علوم و رؤسای دانشگاههای کشور

نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رؤسای دانشگاههای کشور برگزار شد.

حضور رئیس دانشگاه لرستان، دکتر خسرو عزیزی و معاون پشتیبانی دانشگاه، دکتر محمد جعفری در این همایش.

میزبان: دانشگاه فردوسی مشهد/ صبح روز سه‌شنبه 17 بهمن‌ماه.

سخنان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر منصور غلامی:

«علی‌رغم اینکه مدیران کشور از دانش‌آموختگان دانشگاه هستند ولی در اداره امور و حل مشکلات کمتر به دانشگاه‌ها توجه و مراجعه می‌کنند و شاید به همین دلیل است که بودجه دانشگاه‌ها در حد رفع نیاز آنها پیش‌بینی نمی‌شود».

« موضوع محیط زیست از موضوعاتی است که جامعه انتظار دارد دانشگاه‌ها در خصوص آن بررسی و پژوهش کرده و راهکار عملیاتی برای حل مشکلات محیط زیستی به مدیران و عموم جامعه ارائه دهند».

«استفاده از تجربیات دانشگاه‌های داخلی و دانشگاه‌های سایر کشورها برای بهینه کردن مدیریت مصرف انرژی در دانشگاه‌ها و همچنین ارائه الگو های مناسب در زمینه مدیریت سبز به سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی و مجموعه‌های مدیریتی از اهداف همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در دانشگاه فردوسی مشهد است».

«همه معضلات کشور دارای راهکار علمی است؛ راهکارهای علمی حل معضلات اساسی جامعه باید از سوی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ارائه شود».

«از دانشگاه‌ها انتظار می‌رود نتایج پژوهش‌های خود را در اختیار سایر مجموعه‌های مدیریتی قرار دهند و همچنین دستاوردهای خود را در اختیار دانشجویان قرار داده و ایده‌های آنان را جذب کرده و از نقدهای علمی آنان برای بهتر شدن این دستاوردها استفاده کنند».

«مشکلات محیط‌زیستی و اقلیمی در حدی هستند که برگزاری شوراهای مشورتی در دستگاه‌های اجرایی و انجام مطالعات پراکنده در کشور برای حل آنها کافی نیست و حتماً باید در این زمینه با دانشگاه‌ها و محیط‌های علمی هم‌فکری شود».

«البته این انتقاد به همکاران دانشگاهی وارد است که اتکای زیادی به بودجه‌های دولتی دارند لذا باید حرکتی که در سال‌های اخیر برای کاهش استفاده از منابع عمومی و افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها شروع شده است، سرعت بیشتری بگیرد».

«مشکلات محیط زیست، معضلاتی جهانی هستند که اگرچه کشورهای بزرگ که به تعهدات بین المللی خود عمل نمی‌کنند نقش بزرگی در به وجود آوردن این مشکلات داشته‌اند ولی آثار و پیامدهای آن گریبان‌گیر همه‌ی جوامع است. لذا همه ما باید برای حل این مشکل تلاش کنیم».

«علی رغم اینکه محیط زیست به همه موجودات زنده تعلق دارد متاسفانه انسان‌ها با مصرف بیش از حد و هدررفت انرژی بیشترین لطمه را به آن زده‌اند ولی هم اکنون فرصت آن رسیده است برای استفاده از منابع طبیعی به همه ابعاد آن و عدم تخریب محیط زیست توجه شود».

«دانشگاه ها باید با اطلاع‌رسانی پژوهش‌های خود در زمینه حفاظت از محیط زیست را در جامعه فراگیر کرده و همه مردم را به توجه به حقوق زیستی عموم مردم و نسل‌های آینده ترغیب کنند» (منبع: تارنمای رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری).

 

 


١٥:١٨ - سه شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٣٨٩٣    /    تعداد نمایش : ١٣٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

تمامی حقوق برای دانشگاه لرستان محفوظ می باشد.طراحی و پشتیبانی: واحد فناوری اطلاعات